Muutke stress tugevuseks
Meie keha on vapustav. See on ideaalselt kohandunud Maa keskkonnaga ja omandanud mitmed kaitsemehhanismid, et tagada inimkonna püsimine. Üks neist kaitsemehhanismidest on stress. Kui meil on hirm või oleme pinges, hakkab meie kehas tulvama hormoon kortisool ja vabaneb energia – tunneme, et oleme valmis võitlema, põgenema või (mis on tänapäeva ühiskonnas asjakohasem) rohkem tööd tegema. Kahjuks võib igapäevaelu tuua meie ette ebaproportsionaalselt suure hulga stressi tekitavaid olukordi.
Kuid hiljutiste uuringute kohaselt ei ole see alati just tegelik stress, mis meie tervist ohustab, vaid ka see, mida me arvame stressis olemisest. See tähendab, kas tunnetame stressi positiivse või negatiivse mõjutegurina.
Stress valmistab keha ette väljakutseteks
Kelly McGonigal, psühholoog ja teadlane Stanfordi ülikoolis, usub, et võime päästa elusid, kui muudame seda, mis viisil me stressi tunnetame. Pärast suure hulga hiljutiste uuringute, milles käsitletakse stressi positiivseid aspekte, kokku kogumist tegi ta järelduse, et stress on ohtlik, kui te ise arvate, et see on ohtlik. Ühes uuringus avastati, et neil inimestel, kes vaatlesid stressi positiivse tegurina, oli isegi paremas seisukorras tervis kui neil inimestel, kes ei olnud märkimisväärselt stressis. Lisaks sellele, „stress-on-mulle-hea-suhtumine“ tõi kaasa parema töösoorituse ja vähem psühholoogilist laadi tüsistusi.
McGonigali kohaselt võib teid aidata see, kui püüate stressi vaadelda vahendina, mis annab teile rohkem energiat ja valmistab teid ette väljakutseteks.
Nutikad nõuanded paremaks stressijuhtimiseks
Teie teele võib tulla palju kiire eluga seotud väljakutseid – tööl lähenevad tähtajad, lapse lasteaiast koju toomine, huviringid ja ettevalmistused õhtusöögiks. Ja stressiga seotud tervisehäireid, nagu ärevushäire ja läbipõlemine, ei ole just väga kerge ületada. Kuid enne, kui nii kaugele jõuate, tasub võib-olla proovida McGonigali meetodit, püüdes stressi väärtustada, selle asemel, et selle ohtlikkuse pärast muretseda. Võib olla põhjustate oma stressi tõttu haigestumist just selle pärast muretsemisega.
Järgnevalt leiate mõned nõuanded, kuidas muuta stressi oma tugevuseks.
– Kui juba tunnete stressi tüüpilisi tundemärke, teie südamerütm ja hingamine on kiirem, võtke seda märgina, et teie keha toimib nõuetekohaselt ja pange end valmis selle päeva väljakutsetele vastu astuma.
– Püüdke stressi mõju väärtustada, mõelge, et see muudab teid tugevamaks ja annab jõudu rohkem saavutama.
– Kui teil on aega ja võimalust, kasutage oma lisaenergiat kiireks treeninguks. Näiteks kükid ja plank on harjutused, mida saab teha kõikjal, isegi kontoris tööl olles.
– Kui olete pinges, on teie keha nn võitle-või-põgene-režiimis. Seda olukorda saab kasutada selleks, et öelda ja teha asju, mida te tavaliselt teha ei julgeks. Näiteks kolleegidelt tööl puhkehetke küsimine?
– Mõelge positiivselt ja leidke lahendus – ja kasutage stressist saadud lisajõudu lahenduse elluviimiseks.
– Nautige energialaineid, see paneb teid end elusana tundma!
– Kasutage võimalust öelda EI! Olgu see siis üleannetute laste, abitute meeste või nõudlike ülemuste puhul.
Allikad: nhi.no, ted.com