Kas teadsite, et rasedana muutuvad teie liigesed pehmemaks?

Iiveldus, uriinipidamatus ja turses jalad. Raseda naise keha läbib tõsiseid katsumusi. Kuid kas teadsite, miks teil tekib valu vaagnapiirkonnas ja mida saaksite ette võtta, et seda vältida?

 

Naise keha näitab raseduse ajal end kõige imelisemast küljest. Hormoonid vallandavad kehas mitmeid muutuseid, valmistades keha ette ja võimaldades sellel last kanda ja ta ilmale tuua.

Üht neist hormoonidest nimetatakse relaksiiniks. Selle ülesandeks on muuta liigesed, sidemed ja sidekude pehmemaks, nii et vaagnapiirkond muutub paindlikumaks.

Seda me kutsumegi valuks vaagnapiirkonnas (PGP) ja see on vajalik protsess, et tekitada sündivale lapsele ruumi sünnituskanalite läbimiseks.

Mõnede rasedate naiste jaoks võib suurem liikumine kaasa tuua liigeseprobleeme, nagu vaagna-, puusa-, põlve- ja alaseljavalu.

Liigesevalu võib ilmneda raseduse varases staadiumis, kuna relaksiin vabaneb hetkel, kui naine jääb rasedaks. Samas muutub liigesepõletiku (artriidi) all kannatavate naiste haiguslik seisund raseduse ajal tihti paremaks.

Kui valu tõttu tekivad raskused kõndimisel, töötamisel ja igapäevaste koduste toimingute tegemisel, kutsutakse seda sümptomaatiliseks vaagnapiirkonna valuks. Ligikaudu 15% Norra naistel tekib nende raseduse viimases staadiumis valu vaagnaliigestes ning vaagnapiirkonna valu on rasedate naiste hulgas haiguspuhkusele mineku levinud põhjus.

Kas saaksite midagi ette võtta, et seda vältida?

Nutikas on treenida kõhu-, selja ja jalalihaseid, et toetada liigeseid ja vältida ülekoormust nendele kehapiirkondadele. Tervisedirektoraadi andmetel on valulike vaagnapiirkonna vaevuste vältimiseks oluline raseduse varases staadiumis treenida eelkõige põiki kõhulihaseid.

Te ei pea nende lihaste treenimiseks jõusaalis rassima. Järgnevalt toome välja lihtsad harjutused, mida võite teha omas kodus.

– Olge neljakäpukil, kui teie vaagnapiirkonna seisund seda lubab. Tõmmake naba sisse ilma alaselga liigutamata. Hoidke asendit mõne sekundi jooksul, seejärel vabastage. Tehke 10 kordust kolm korda päevas. Kuid ärge tundke end süüdi, kui te seda teha ei jõua. Võite alati homme jälle proovida!

– Võite sama harjutust sooritada ka toolil istudes. Asetage üks käsi oma alakõhule ja teine käsi alaseljale. Tõmmake naba sisse ja hoidke asendit enne vabastamist mõne sekundi jooksul. Veenduge, et teie alaselg ei liigu naba liikumisega kaasa. Tehke 10 kordust kolm korda päevas.

Vaagnapõhjalihaste treenimine on oluline kogu raseduse vältel, selle abil saate vaagnapõhja seespidiselt stabiilsemaks muuta.

Saate oma vaagnapõhjalihaseid treenida järgmisel viisil.

– Lebage küljel, padi jalgade vahel. Tõmmake oma pärasoolt, tuppe ja kusitit ümbritsevad lihased kokku ja tõstke neid kehas ülespoole. Püüdke lihaseid iga kord 6–8 sekundit kokku tõmmatuna hoida. Lihaste tugevnedes võite kokkutõmmete kestust suurendada.

Võite seda harjutust teha ka istudes või püsti seistes, sel ajal, kui bussi ootate või lihtsalt kaupluse kassajärjekorras seistes. Võimalusi on lõpmatu hulk, toimige nii, nagu teile endale sobib.

Uriinipidamatuse vältimiseks peaksite seda harjutust tegema ka pärast sünnitust.

Rohkem nõuandeid ja soovitusi vaagnapiirkonna valu leevendamiseks leiate siit.