Tervislikud nõuanded tugeva immuunsüsteemi saavutamiseks

Teie elus algab uus ajajärk, kui teie laps läheb lasteaeda. Ajajärk täis külmetusi, grippi ja veel kord grippi! Järgnevalt leiate mõned nõuanded, mis aitavad hoida lapsi (ja ülejäänud perekonda) terve(ma)na!

Esimesel lasteaia-aastal peaksite olema valmis selleks, et teie laps on haige – väga tihti haige. Lasteaed on täis erinevaid viiruseid ja teie perekonnaliikmed nakatuvad tõenäoliselt samuti. Üksteise järel.

Kuid olukord paraneb aja vältel. Iga kord, kui nakatume, toodab immuunsüsteem rohkem antikehi, muutudes seeläbi haigustega võideldes tugevamaks ja tõhusamaks. Professor Arne Spurkland, üks Norra parimatest immuunsüsteemi asjatundjatest, selgitab oma blogis seda protsessi järgmiselt.

Vastsündinud laste organism ei ole ise antikehi tootnud. Enne, kui nad sündisid, said nad lgG-antikehi, ja imetamise ajal manustati neile lgA-antikehi – mõlemad neist pärinesid nende emadelt. Need antikehad kaitsevad last esimese 6 elukuu jooksul, misjärel hakkab nende organism ise antikehi tootma.

Kui teie keha tabab immuunreaktsioon, jäävad mõned protsessist stimuleeritud rakud alles ja toodavad antikehi. See tähendab, et järgmine kord, kui teie keha satub vastamisi sama mikroobiga, on antikehad juba valmis toodetud ja keha alustab kiiresti nende juurde tootmist, et peatada nakkus veelgi tõhusamalt. Sellisel põhimõttel toimivad ka paljud vaktsiinid ja see on vastus küsimusele, miks paljud nakkushaigused tabavad meid vaid üks kord elu jooksul.

Seega ei tohiks haiguste vältimine olla teie eesmärk – just vastupidi, lapsed peavad vahel haiged olema, et tulevikus terved püsida! Kuid oleme siiski nõus, et oleks ju tore, kui oleks võimalik hoiduda olukorrast, kui laps on kogu aeg haige!

Niisiis, mida saaksite ette võtta, et immuunsüsteemi aidata?

  1. D-vitamiin

Paljud uuringud on tõendavad, et D-vitamiin aitab immuunsüsteemil toimida oma tavapärasel viisil. Tervisedirektoraat soovitab anda lastele kalaõli alates nende neljandast elunädalast. Sel viisil võite olla kindlad, et teie lapse D-vitamiini vajadus on kaetud.

  1. Muutke kätepesu lõbusaks!

Hea kätehügieen on nakatumisest hoidumiseks ülioluline. Kuid mõeldes neile väikestele kannatamatutele olenditele, võib seda olla lihtsam öelda kui teha. Saladus peitub kätepesu lõbusaks muutmises. Pange mängima Lano räpilugu „Vask de henda“ (Peske käsi) ja vaadake ise, kui lahedaks kätepesu äkki muutub! Õppige loo sõnad pähe ja räppige koos oma lapsega.

Vaadake loo „Vask de henda“ videot siit!

  1. Viis päevas

Tervisedirektoraat soovitab meil kõigil süüa 5 portsjonit puu- ja köögivilju iga päev, kuna see on lihtne viis, kuidas oma igapäevast vitamiinikogust suurendada. A-, C-, D- ja mitmed B-grupi vitamiinid aitavad kaasa immuunsüsteemi toimimisele. Ning mida rohkem erinevaid puu- ja köögivilju sööte, seda parem teile.

  1. Veidi mustust mõjub hästi

Tuletage meelde, millest eelnevalt rääkisime – iga kord, kui me nakatume, toodab immuunsüsteem rohkem antikehi ja muutub haigustega võitlemisel üha osavamaks. Seetõttu peaksid lapsed mudas püherdama, panema musti käsi suhu ja puutuma kokku loomadega nii varases elueas kui võimalik.

Allikad: Norwegian Health Informatics (Norra terviseinformaatika), forskning.no, immunglimt.no